Şevket Başol

Şevket Başol Kimdir? Kendisi Anlatıyor...

Şevket Başol ve Yenisölöz


Köyün belki de en tanınmış kişisi olan Şevket Başol, Kıbrıs, Almanya, İsviçre, Belçika, Hollanda ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen hastalara şifa dağıtan bir kırık-çıkık uzmanı.

1933 doğumlu Şevket Başol bu mesleği Drama Pepeleçli olan amcası Hüseyin’den öğrenmiş.

Şevket Başol her insanın 221 kemiği olduğunu ve ellerini kullanarak rahatsızlığın kaynağını ve sebebini saptayıp çözebildiğini söylüyor. Bel ve boyun fıtığı, burkulma, eklem kireçlenmeleri ise uzmanlık alanına giriyor. Türkiye’nin dört bir köşesindeki doktorlar ve profesörler de Şevket Başol’u destekleyerek ona fikir danışıyorlar ve tedavi için bu kişilerce çağrılıyor. Bu zamana kadar tedavi ettiği kişilerden hayır dua harici hiçbir tepki almadığını bu işi para için yapmadığını « Ben hastalarımdan normal bir doktorun aldığının çok ama çok daha azını aldığını birçoğundan da almıyorum » özellikle de öğretmen, öğrenci, asker, ve şehit ailelerinden para almadığını görüyoruz. Hastalarımın çoğu doktorlardan yarar görmeyen hastalar. Ben ellerimi kullanarak ve bazı bitki özleri ile yaptığım ilaçlardan faydalanarak tedavimi gerçekleştiriyorum.

1986’da oğlu Metin’i, 1989’da da Turan’ı yetiştirmeye başlayan Başol oğullarına da bu mesleğin sırlarını öğretiyor. Önemli müşterilerinden ilk akla gelenlerini saymasını istediğimizde milletvekillerinden tutun da bir İsviçre ilaç firması olan Nutra Sweet AG’nin müdürü Tibor von Mérey’i ilk aklına gelenler arasında sayıyor.

Şevket Başol Ve Tedavileri İle İlgili Anıları

Şevket Başol Gençlik Yıllarında Yokluk Dönemlerinde Yardımcı Olduğu Bir Tedaviyi Anlatıyor...

Şifa olmamız için bizi paylaşın...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin