ŞEVKET BAŞOL

1933 doğumlu olan Şevket Başol, Bursa’nın Orhangazi ilçesine bağlı Yenisölöz mahallesinde hayatını kaybettiği 83 yaşına kadar profesyonel masaj hizmeti veren bir masördü. Bu mesleği Drama Pepeleçli olan amcası Hüseyin’den öğrenen merhum Şevket BAŞOL, Türkiye’nin en ünlü masörleri arasında gösteriliyordu. Öyle ki içerisinde bakanların, milletvekillerinin, büyükşehir belediye başkanlarının, bürokratların da bulunduğu üst düzey devlet yöneticilerinin yanı sıra, spor ve sanat gibi birçok alana ün yapmış isimleri sağlığına kavuşturmuştur.

Şevket Başol küçük yaşlarda yetenekleri ile dikkat çekti. Köyde bulunan hayvanların kemiklerini inceleyerek, sakatlanmış olan kuzuların bacaklarını ve kemiklerini düzeltip tedavi ediyordu. İnsan vücut anotomisi hakkında olan merakını ve ileride gerçekleşecek becerilerini ailesine ve etrafına göstermeye başladı. 7 kardeşli bir ailenin bütün yükü 46 yaşındaki babasının vefat etmesi üzerine kendisine kaldı. Çobanlarla hayvanların otlatılmasını sağlıyor. Zeytin bahçelerinin bakımı ve toprak sahiplerinin tarlalarını babasının vefatından sonra aldığı 2 çift öküz ile sürüyordu. Hem ailesinin bakımıyla uğraşıyor hem de bir yandan kalan kısıtlı vakitlerinde masör olan amcasının yanına giderek onun çıraklığını yapıyordu. İlerleyen zamanlarda bir gün amcası kendisini yanına çağırarak aile geleneği ve mesleği olan masörlüğü oğullarının ilgisi olmadığını dile getirmiş ve Şevket beyde görmüş olduğu yetenek neticesinde kendisine öğreteceğini söylemiştir. Şevket Başol ‘da zamanla amcasından bütün mesleğin sırlarını öğrenmiştir.

Halk hekimi olarak kırık çıkık konusunda ve masaj yöntemleri konusunda hizmet vermeye başlayan Şevket BAŞOL, kırık çıkık konusunda sadece gençlik dönemlerinde halka yardımcı olmuştur. Çünkü müteala dönemlerinde alçı doktor bulmak gerçekten zordu. Halk hekimi olarak ceviz kabuklarından alçı yaptığı ve yardımcı olduğu dönemler olmuş. Ancak son zamanlarda kırık çıkık konusunda kendisine gelen insanları hastane doktorlarına yönlendirmiş ve yanlış bilinen hususlarda halkı bilgilendirmiştir.

Rahmetli Şevket Başol, Kıbrıs, Almanya, İsviçre, Belçika, Hollanda gibi dünyanın dört bir yanından gelen hastalara şifa dağıtırken bu mesleği sadece oğulları Turan Başol ve Metin Başol’a öğretmiştir.